Wiedza

pierwsze objawy ciąży

Zatrzymanie miesiączki

Najbardziej czytelnym sygnałem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Jednak objaw ten czasem może być mylący, bowiem inne przyczyny tj. dieta, stres i zmiany hormonalne, mogą powodować zatrzymania krwawienia miesięcznego. Z kolei kobiety też mogą mieć niewielkie krwawienie przez pierwsze dni lub pierwsze miesiące ciąży w terminie spodziewanej miesiączki. Kilka dni po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zauważyć obecność niewielkiego plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w endometrium macicy.

Zmiany hormonalne

Początek ciąży to okres burzliwych przemian hormonalnych związanych z wytwarzaniem, początkowo przez jajnik, a następnie przez łożysko dużych ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. Wzrost poziomu hormonów wywołuje wiele zmian w organizmie kobiety i stwarza optymalne warunki do rozwoju dziecka. Te zmiany hormonalne wpływają również na samopoczucie kobiety, co daje też odczuć swojemu otoczeniu. Przyszłe mamy stają się bardziej podatne na zmiany nastroju. Bardzo często w pierwszym trymestrze dominuje uczucie niepokoju i przygnębienia. Nie jest to jednak regułą bowiem część kobiet w tym okresie czuje się lepiej niż zwykle.

Ból podbrzusza, nudności i zachcianki

Często pierwszym tygodniom ciąży towarzyszy ból w okolicy podbrzusza podobny do tego odczuwalnego w trakcie miesiączki. Kobieta może narzekać na nudności, wymioty, ślinotok i metaliczny posmak w ustach. Część przyszłych mam traci ochotę na słodkości, kawę i papierosy, jakby organizm sam wiedział co jest dobre dla nich i dla dziecka. Zamiast tego mogą pojawić się zachcianki na określone pokarmy. Często kobiety skarżą się na zgagę i zaparcia. Zaczynają także intensywniej odczuwać zapachy.

Pogorszenie samopoczucia

Zwiększone stężenie progesteronu jest odpowiedzialne za nadmierną senność, zawroty głowy i zmęczenie, częste oddawanie moczu oraz nieznaczny wzrost temperatury o około 0,5 stopnia. Piersi pod wpływem zmian hormonalnych stają się powiększone, obrzęknięte oraz wrażliwe na dotyk. Pod skórą można zauważyć poszerzoną sieć naczyń.

Intymne zmiany

Pod wpływem hormonów i przekrwienia narządów rodnych dochodzi do wzrostu wydzieliny z pochwy, jest ona bezbarwna lub ma mleczny kolor i nie towarzyszą jej inne dolegliwości tj. świąd, pieczenie i zaczerwienienie miejsc intymnych.

Potwierdzenie USG

Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego pozwalają podejrzewać ciążę, jednak potwierdzić ją powinien lekarz za pomocą badania USG. W 7 tygodniu ciąży, czyli 5 tygodni po zapłodnieniu, a około 3 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki można już uwidocznić płód i jego bijące serduszko w badaniu USG.